חוג הכנה לכיתה א' הפך לנפוץ והדיעות הרווחות בקרב הורים בנוגע לחוג זה הן לכאן ולכאן,
ישנם הורים המתנגדים לחוגי הכנה לכיתה א' מסיבותיהם שלהם ("בזמני לא היה חוג כזה….הילד שלי כבר יודע לקרוא…זה טרנד…זה רק לילדים מתקשים…" וכדומה).

אני רוצה לחשוף אתכם לנקודת מחשבה אחרת על החוויה הזו של המעבר מהגן לכיתה א'.

המעבר מגן הילדים לכיתה א' הוא שלב התפתחותי מרגש ומאתגר בחיי הילד והוריו, הילד מתמודד עם שינוי מסגרתי מסביבה של משחק וחופש פעולה לסביבה עם מסגרת תחרותית המעריכה את התלמיד עם פי קריטריונים אובייקטיביים, והילד צריך להיות מסוגל לעמוד בביקורת הזו.
הילד נדרש לעצמאות, וליכולת פתרון בעיות, להתארגן בעצמו ולמצוא את מקומו בחברת הילדים והמורים. נלקח לו חופש הפעולה היה לו עד כה בגן, וכעת הוא נדרש לבצע פעולות ברורות במהלך היום עם שימת דגש על רכישת קריאה, כתיבה וחשבון, עליו לשבת בשיעור בן 45 דקות ללא תנועה אליה הוא רגיל במסגרת הגנית היומית.
שינוי סביבתי זה לעיתים רבות מציב את הילד מול קושי להתמודד מול מטלות פשוטות כגון ללמוד לכתוב או להעתיק מהלוח בזמן ממושך בישיבה ללא תנועה. רמת הריכוז יורדת עם ישיבה וזו ויוצרת תסכול רב בכל אי הצלחה.
כמו כן, הדרישות בכיתה א' רק עולות עם השנים; הילדים נדרשים לדעת לכתוב אותיות, מספרים, צריכה להיות שליטה בפעילויות מוטוריקה עדינה (כתיבה, גזירה, הדבקה, השחלה ועוד), יכולת התארגנות יעילה, יכולת שליפה וזיכרון, הבנה והכרה של כישורי אות ומילה, יכולת העתקת וזיהוי צורות, תיאום עין יד ועוד. בנוסף התחרותיות גדלה גם היא. מתקיימים מבחנים בתדירות גבוהה המתמקדות במתן דגש על הישגיות ותוצרים.

מהו חוג הכנה לכיתה א' ומה הקשר לכל הנאמר?

בחוג ההכנה לכיתה א' מלמדים ומחזקים מיומנויות הנדרשות מילד העולה למסגרת בית ספרית.
כלומר התכנים בחוג ממוקדים בהקניית כלים לילד אשר יאפשרו לו להגיע לבית הספר במיטבו ועם קידמה תפקודית שתאפשר לילד להיות פנוי ללמידה ללא כל הסחות והתמודדויות עם דברים שהוא מתקשה עימם אשר עלולות להוביל לתחושת אי הצלחה, כישלון או תסכול ואף ללקויות למידה, הפרעת קשב וריכוז.
חשוב להבין שניתן למנוע הפרעות קשב וריכוז לפני הגעתו של הילד למסגרת הבית ספרית.
החוג נבנה בצורה מהנה ומשלב משחקים ועבודה מבוקרת עם הילדים כך שהילד ילמד לרכוש הנאה, תחושת הישגיות, תחרותיות מתוך הנאה והצלחה.

חשוב לנו שהילדים הנחשפים לתהליך ההכנה לביה"ס יתנסו בדרך נוחה ומאתגרת שתיתן להם תחושה של הצלחה, ידע והנאה. הכנה לכיתה א' מחזקת את הילדים ומקנה להם תחושה של ביטחון עם כניסתם לביה"ס.

ילד שמגיע לכיתה א' כשהוא בשל ומוכן ללמידה, יחווה את בית הספר כחוויה טובה יותר, יגיש בטוח יותר ולרוב גם יהיה חדור יותר מוטיבציה ורצון ללמוד ולהתאמץ.

מפת הגעה

ליצירת קשר, שיחת ייעוץ והכוונה ניתן ליצור קשר בטופס זה.

או במספר טלפון 054-8119359

מפת הגעה